POTRAFIĘ TO ZMIENIĆ – aktywizacja, usamodzielnienie

Już od 3 lat Fundacja FIRST realizuje program pod nazwą POTRAFIĘ TO ZMIENIĆ, jego celem jest pomoc i wsparcie rozwoju (niezależności) kobiet, które znalazły się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Pomoc polega przede wszystkim na motywowaniu do zmiany na lepsze i wsparciu w realizacji planów życiowych (rozwój, praca, opieka nad dziećmi, szkolenia). Program podzielony jest na kilka etapów, w pierwszej fazie staramy się także zapewnić Uczestniczkom programu niezbędną pomoc organizacyjną i materialną.

Aktywizacja, usamodzielnienie …czyli, podstawy projektu

Jest wiele kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Ich historie są bardzo różne - łączy je siła do poszukiwania dla siebie szansy, chęć zmiany na lepsze. Każda chce stanąć na własne nogi, wierzą, że to możliwe. Postanowiliśmy stworzyć program włąśnie dla kobiet, które dzielnie walczą o nową szansę. Program, który pomoże im iść przez życie z podniesioną głową, mieć nadzieję na poprawę, wiarę w ludzi, a przede wszystkim wiarę we własne możliwości. Doświadczenia, często bardzo dotkliwe, zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej, potrafią wytworzyć silne umiejętności przetrwania. Jednak, pod tą instynktowną walką o życie kryje się bardzo delikatna materia. Skrywane latami cierpienia, urazy, bolesne doznania - przez lata tłumione uczucia – tkwią uśpione w umęczonej psychice. Nawet jeśli zebrane siły pozwalają się wyrwać z najgorszych sytuacji, bez profesjonalnego wsparcia, ta siła i determinacja może zostać w każdej chwili osłabiona. Najmniejsze potknięcie, kryzys, są potencjalnym źródłem lęku, czy też niepowodzenia. Dlatego, bardzo ważne jest, żeby w procesie usamodzielnia i aktywizacji pomagali terapeuci i psychologowie. Już dzisiaj udało nam się namówić kilku znakomitych fachowców do współpracy, ich pomoc jest i będzie nieoceniona. Równie ważne są działania wspierające kobiety w procesie wychowania dzieci, pomoc w ułatwieniu nauki, prawidłowego rozwoju. Tutaj, w pierwszym etapie projektu (kiedy mamy dopiero zdobywają umiejętności zawodowe, uczą się korzystać ze wsparcia psychologa) materialne wsparcie jest kluczowe. Począwszy od tak pragmatycznych rzeczy jak książki, czy przybory szkolne, a skończywszy na zapewnieniu dzieciom normalnego wypoczynku – wakacji.

…gorąco zapraszamy do współpracy przy realizacji projektu

Każda pomoc jest niezwykle cenna, nie ma złotówki, która nie znalazłaby w tym projekcie zasłużonego miejsca. Wszystkie chętne do pracy ręce i otwarte głowy wykorzystamy w stu procentach.