Krótki przegląd zdarzeń

JAK ROZSTALIŚMY SIĘ Z ROKIEM 2013  

Ubiegły rok był dla nas czasem wytężonej pracy – zarówno przy projektach trwających już od pewnego czasu jak i zupełnie nowych. Było dużo emocji, zapału i wyzwań, trochę stresu, ogrom zadań do wykonania, ale też wiele satysfakcji z efektów. Obserwowanie, jak coś, co jeszcze przed chwilą było tylko pomysłem, staje się rzeczywistością zawsze wywołuje uśmiech, a nawet… dziką radość. A kiedy efekty przerastają początkowe oczekiwania, dostaje się prawdziwego „kopa do działania”!

KRÓTKI PRZEGLĄD ZDARZEŃ

Największe wyzwanie tego roku to projekt poświęcony uzależnieniu od Internetu
i komputera „Wyloguj się do życia”. Po raz pierwszy w Polsce, na tak szeroką skalę, został podjęty ten trudny, ale bardzo ważny problem społeczny! Adresatami była młodzież w wieku 11 - 16 lat. To grupa najbardziej zagrożona ryzykiem uzależnienia. Wiele dzieciaków ma problem z zachowaniem zdrowej równowagi między aktywnością w świecie wirtualnym, a życiem w tzw. „realu”.

Żeby zachęcić uczniów do podjęcia tematu wyprodukowaliśmy dla nich film edukacyjny. Pracowaliśmy z profesjonalistami i artystami (Wojtek Sokół Sosnowski, Kuba Łubniewski, Jakub Żulczyk, dom produkcyjny Film Produkcja). Mieliśmy stały kontakt z pedagogami – pomogli nam przygotować prezentację na lekcję wychowawczą. Film, wraz z materiałami edukacyjnymi  trafił do ponad 7,5 tys. gimnazjów w całej Polsce. Umieściliśmy go też w Internecie. W ciągu niespełna miesiąca miał prawie 800 000 wyświetleń. Akcja wywołała burzę w sieci - autentyczną, niesterowaną dyskusję. Na profilu YouTube znalazło się ponad 2300 komentarzy. Fanpage na Facebooku zgromadził niemal 8 tys.  fanów. W konkursie na plakat inspirowany filmem i tematyką kampanii wzięło udział ponad 150 klas z całego kraju (prace wciąż można oglądać tu)

Tematyka i atrakcyjna formuła kampanii sprawiły, że również media zwróciły uwagę na problem, dzięki czemu przekaz dotarł do jeszcze szerszego grona osób.

Więcej informacji można znaleźć w zakładce „kampanie” oraz na stronie: www.wylogujsie.org

Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji z planu filmu „Wyloguj się do życia” w dziale galeria!

NASI STALI PODOPIECZNI

Stale wspieramy w procesie usamodzielnienia, aktywizacji, wychowania dzieci trzy rodziny objęte programem „Potrafię to zmienić”. Jednej z nich udało się w tym roku uzyskać nowe mieszkanie J, drugiej pomogliśmy rozwiązać spór z dostawcą energii elektrycznej. Z radością też informujemy, że dzieci mają się dobrze, chodzą do szkoły, rosną i… przysyłają nam czasem rysunki – zapraszamy do oglądania galerii.  

Wciąż podejmujemy także temat uzależnienia od alkoholu. Główne działania w ramach projektu „Alcosfery Picie w Biznesklasie” miały miejsce w 2012 roku, nadal jednak funkcjonuje fanpage akcji na portalu Facebook (link). To miejsce regularnej komunikacji,  skupiające osoby zainteresowane tematyką kampanii i popierające jej ideę.

CO DALEJ? CZYLI SIŁA W DZIAŁANIU!

W tym roku czeka nas nie mnie pracy! Po pierwsze chcielibyśmy kontynuować tematykę podjętą przez akcję „Wyloguj się do życia”. Mając na uwadze autentyczne zainteresowanie tematem i wagę problemu, staramy się o uzyskanie grantu Ministerstwa Zdrowia, który umożliwi nam działania na szeroką skalę.

Zorganizujemy również cykl warsztatów dla prezesów firm i pracowników działów Human Resources. Chcemy porozmawiać z nimi o tym, jak postępować z uzależnionym pracownikiem, jak dostrzegać pierwsze objawy choroby i czy zwolnienie jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Planujemy również kongres dla pracodawców poświęcony takiej tematyce.

Więcej szczegółów już wkrótce!