Wystartował ogólnopolski projekt społeczny o uzależnieniu od sieci i komputera

 

Czy tak ciężko być sobą w dzisiejszych czasach? Czy naprawdę chcesz wyglądać jak te wszystkie idiotki w sieci? – pyta charyzmatyczny raper Wojtek Sokół Sosnowski w filmie inaugurującym projekt Wyloguj się do życia.

 

Fundacja FIRST (www.fundacja-first.com) startuje z innowacyjną akcją Wyloguj się do życia. Projekt ma uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i Internetu oraz zachęcić do szukania autentycznych emocji, relacji i doświadczeń w prawdziwym życiu, a nie wirtualnym świecie. Finansowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia). Dotychczas w Polsce nikt nie podjął tego tematu na tak
dużą skalę.

 

W coraz większym stopniu zjawisko dotyczy młodzieży – aż 38,1% nastolatków w Polsce w wieku 11-16 lat „czuje się bardziej sobą online” niż w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi (EU Kids Online 2011). Dlatego adresatami pierwszego etapu projektu Wyloguj się do życia są uczniowie gimnazjów, czyli młodzież w wieku 13 -16 lat – wyjątkowo wymagająca grupa docelowa.

 

Z myślą o nastolatkach powstał kilkunastominutowy film edukacyjny, w którym zamiast nauczycieli, popularny raper - Sokół pokazuje alternatywy dla wirtualnego świata i zachęca do „życia naprawdę”. Oprawiona ekspresyjną, hiphopową ścieżką dźwiękową fabuła opowiada historię dwójki nastolatków – mających marzenia, zainteresowania, przeżywających przygody i pierwsze zauroczenie. Ich życie to dwa mocno skontrastowane światy – wirtualny i realny. Który z nich jest bardziej atrakcyjny? To otwarte pytanie ma prowokować do dyskusji. W pracę nad filmem zaangażowali się profesjonaliści. Współtwórcą scenariusza jest Jakub Żulczyk, reżyserem – zdobywca Fryderyka – Kuba Łubniewski, a za produkcję odpowiada jeden z najbardziej doświadczonych domów produkcyjnych – Film Produkcja.

 

Film trafi do ponad 7,5 tys. szkół w Polsce. W pakiecie nauczyciele otrzymają także schemat lekcji, stanowiący inspirację do poprowadzenia zajęć wychowawczych na temat uzależnienia od sieci i komputera oraz bazę do organizacji konkursu na plakat inspirowany tematyką projektu.

 

Aby zwiększyć zainteresowanie tematem, skrócona i zdynamizowana wersja filmu (trailer) jest dostępna w Internecie.Informacje o projekcie, a także o samym problemie uzależnienia od sieci umieszczane są na platformie komunikacyjnej www.wylogujsie.org.Uruchomiono również fanpage akcji na portalu Facebook. Ambicją autorów jest wykreowanie mody na bycie ‘wylogowanym’, czyli korzystanie z dobrodziejstw, jakie oferuje wirtualna rzeczywistość, zachowując zdrową równowagę i nie tracąc kontaktu z prawdziwym światem.

           

-Żyjąc w XXI wieku nie możemy uciec od Internetu i wcale do tego nie namawiamy. Chodzi o to, by zachować zdrowe proporcje. Jeśli ten film choć u części nastolatków sprowokuje pytanie: ‘Czy życie nie przecieka mi przez palce?’ - to już dobry punkt wyjścia do zmiany -podkreśla Tatiana Mindewicz - Puacz prezes Fundacji FIRST. -My tylko zaczęliśmy mówić o problemie. Liczymy na otwartych i świadomych nauczycieli, pedagogów, rodziców oraz wszystkich tych, którzy będą chcieli kontynuować ten temat -dodaje autorka projektu.

 

Projekt Wyloguj się do życia finansowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i realizowany jest we współpracy
z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

 

Więcej informacji:

www.wylogujsie.org

www.facebook.com/wyloguj